• Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
  • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

Çözüldü Bounced Email nedir, ayarları nasıl yapılır?

cngzkyz

Kayıtlı Üye
Katılım
4 Haz 2016
Mesajlar
10
Reaction score
3
Puanları
3
Konum
İstabul
Web sitesi
issbul.net
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Merhaba Arkadaşlar,

Seçenekler kısmında yer alan Bounced Email nedir, ne işe yarar? Bu konu hakkında beni aydınlatabilir misiniz?

 

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Katılım
9 Haz 2014
Mesajlar
1,018
Reaction score
1,037
Puanları
113
Web sitesi
xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.0.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Bounce mail eğer bir üye geçersiz bir eposta adresiyle üye olmaya çalışırsa size epostanın iletilemediği mesajını döndürür.İletilemeyen mailleri belirli kurallar göre karalisteye alır(soft,hard) bounce gibi.
Ek olarak hotmail,gmail gibi servislere mail gönderdiğinizde yanlış adreslere mail göndermeniz bu servisler tarafından sizi spam olarak algılamalarına sebep olabilir.Dediğim gibi çok fazla mail trafiği oluşuyorsa forumunuzda ve de ücretli bir mail servisi kullanıyorsanız maliyeti düşürür bu.Forumunuz büyükse böyle bir uygulamaya ihtiyacınız olur.
Nasıl işler?
Bir kez geçersiz bir maile gönderir,sonra bakar bu mail hesabı geçerli değilse hard bounce olarak filtrelenir,bir dahaki sefere mail göndermez.
Soft bounce ise geçicidir,mesela gönderilen mailden kota doldu gibi bir header dönerse mail göndermek için o eposta adresini denemeye devam eder.Soft bounce tan hard bounce a dönüşebilir.
Admin panelde hangi maillerin gönderilmediğini günlüğe bakarak anlayabilirsiniz.

Kurulum için ise;
Kullandığınız mail servisine ait imap veya pop3 bilgilerini girmelisiniz.
Birde Smtp ile kullanılamıyor sanırım,sunucunuzun mail() fonksiyonunu gerektiriyor.
 
Bir ek bilgi daha vereyim,
eğer ücretli bir servis kullanıyorsanız,gelen giden mailleri onlar kontrol ettiği için bounce mail hizmetini yüksek ihtimalle sunmaktadırlar yani sizin bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.
 
Üst