• Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
  • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

CPanel'de Tam Yedek Nasıl Alınır ?

DieseL

BıçKıN Admin
Yönetici
Yönetim Ekibi
Katılım
9 Şub 2016
Mesajlar
645
Reaction score
831
Puanları
93
Konum
Tekirdağ
Web sitesi
www.xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Dünya’da en çok tercih edilen kontrol panellerinden birisi olan cPanel oldukça hızlı ve profesyonel bir yazılım olarak karşımıza çıkıyor. Ücretli olan bu kontrol panelinde neredeyse her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş durumda. Yani sadece cPanel vasıtası ile sunucu bazlı olarak aklınıza gelebilecek birçok işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Konumuza dönecek olursak, cPanel vasıtası ile sitemizin Full Backup’ını alabilmemiz mümkün. Yani sitemize ait tüm dosyaların bulunduğu bu yedeği cPanel vasıtası ile neredeyse hiç uğraşmadan alabiliyoruz. Ben de bilmeyen arkadaşlarımızın olabileceğini düşünerek, elimden geldiğince en ayrıntılı bir biçimde cPanelden yedek almayı anlatmaya çalışacağım. Umarım herkese faydası dokunur düşüncesi ile isterseniz anlatımımıza geçelim.

Öncelikle cPanel’e giriş yapıyoruz.
Sonrasında Files adlı başlığın altında yer alan Backup Wizard adlı bölüme tıklıyoruz.
Karşımıza çıkan (sol kısımda) Backup linkine tıklıyoruz.
Tıkladıktan sonra (yine sol kısımdaki) Full Backup linkine tıklıyoruz.
Buraya kadar her şey tamam. Bundan sonraki süreçte Full yedeğimizin nereye ineceğine karar vereceğiz. Benim anlatımım doğrultusunda, yedeğiniz FTP’nizin anadizinine inmiş olacaktır.

Bu doğrultuda Generate a Full Backup başlığının altında yer alan, Backup Destination yazısının hemen karşısındaki Home Directory adlı kısmı hiçbir şekilde ellemiyoruz. Orası, o şekilde kalıyor ki yedeğimiz FTP’nin anadizinine inmiş olsun.
Email Adress kısmına ise e-mail adresimizi yazıyoruz. E-mail adresimizi yazmamızın sebebi ise; yedek bittiğinde mail adresinize, yedeğin tamamlandığını bildiren bir mail gelecektir. Sonrasında yedeğinizi indirebileceksiniz.
Buraya kadar her şey tamamsa en altta yer alan Generate Backup adlı butona basarak yedekleme işlemini başlatabilirsiniz. Fakat yedekleme biraz uzun sürebilir. Bu yüzden sabırlı bir şekilde yedeğin bittiğine dair mailin gelmesini beklemeniz gerekiyor.

Yedeğin bittiğine dair mail geldikten sonra isterseniz aynı kısımda yer alan Backups Available for Download başlığı altındaki koyu yeşil renkli linke tıklayarak yedeğinizi indirebilirsiniz. Fakat eğer isterseniz de, yedeğinizi FTP’nizin anadizininden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Seçim sizin.
 
Üst