• Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
  • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

Çözüldü Mobilde Font Desteği

Mete Turan

Kayıtlı Üye
Reaction score
23
Web sitesi
antidogmatik.com
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Arkadaşlar sitemde logom resim değil yazı şeklinde ve Old English Text fontu kullanıyorum. Bilgisayardan girince sıkıntı yok ama mobilden girince Old English Text fontu değil başka bir font oluyor. Bu durumu nasıl düzeltebilirim.

MySimS3k®

Emektar Üye
Reaction score
343
Web sitesi
xenforo.com.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
Eğer profilinizdeki forumdan bahsediyor iseniz yaptığım kontrollerde bir soruna rastlamadım farklı bir forumdan bahsediyorsanız link verin bir kontrol edelim

Mete Turan

Kayıtlı Üye
Reaction score
23
Web sitesi
antidogmatik.com
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
bilgisayardan logom
Ekran Görüntüsü (1).jpg

mobilden logom
Ekran Görüntüsü (2).jpg

mobilden girince logonun birincisi gibi olması lazım.

MySimS3k®

Emektar Üye
Reaction score
343
Web sitesi
xenforo.com.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
Peki bu fontu yalnızca logo da mı kullanmak istiyorsunuz yoksa forumun genelinde de kullanacak mısınız?

Mete Turan

Kayıtlı Üye
Reaction score
23
Web sitesi
antidogmatik.com
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
hmm enteresan. olabilir. bu iş zor o zaman.
o halde bu işi çözmek için logoda yazı değil resim kullanmam gerekiyor değil mi.

Mete Turan

Kayıtlı Üye
Reaction score
23
Web sitesi
antidogmatik.com
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
logo resim olduğunda, yakınlaşınca resim bozuluyor yazı olunca bozulmuyor o nedenle yazı yapmıştım ama mecburen resim yapacaz.
logo yu nerden değiştiriyorduk?

DieseL

BıçKıN Admin
Yönetici
Yönetim Ekibi
Reaction score
831
Web sitesi
www.xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Iphone 7 Plus kullanıcısıyım, Safari'den giriş yaptığımda forumda kullandığınız yazı fontu gözükmüyor. yetkili arkadaşımızın dediği gibi yazı fontu yüklü olmasıl gereklidir Android cihazlara yüklenirmi font bilmiyorum ama Iphone cihazlara yüklenmemektedir.

MySimS3k®

Emektar Üye
Reaction score
343
Web sitesi
xenforo.com.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
Ancak bu konuda bir düzeltme yapmakta fayda var yazı fontu pc de olmak zorunda değil ftp atıp css ile çağrılarak ta kullanmak mümkün

MySimS3k®

Emektar Üye
Reaction score
343
Web sitesi
xenforo.com.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
Benim anlatımımda kullanacağım fontun adı djb_messy_amanda_goes_boldRg
olarak geçmektedir.

Kullanmak istediğiniz fontu @font-face haline dönüştürmek için kullanmamız gereken site http://www.fontsquirrel.com/tools/webfont-generator.

1. Vermiş olduğum linke tıklayın
  2. Upload fonts butonuna tıklayarak fontunuzu seçin
  3. Yes, the fonts I'm uploading are legally eligible for web embedding. seçeneğini işaretleyin ve Download your kit butonu ile gerekli dosyayı indirin.

Aşağıdakileri dikkatlice okuyarak yapın.
İndirmiş olduğunuz dosyayı açın (Örnek: webfontkit-20150817-201812.zip) ve font adında bir klasöre çıkartın, indirmiş olduğunuz dosyaların içerisindeki stylesheet dosyasını açın.

Dosya içeriği muhtemelen şu şekildedir
Kod:
@font-face {

font-family: 'djb_messy_amanda_goes_boldRg';
    src: url('djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.eot');
    src: url('djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.eot?#iefix') format('embedded-opentype'),
         url('djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.woff2') format('woff2'),
         url('djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.woff') format('woff'),
         url('djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.ttf') format('truetype'),
         url('djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.svg#djb_messy_amanda_goes_boldRg') format('svg');
    font-weight: normal;
    font-style: normal;

}
Burada yapmanız dikkat etmeniz gereken kısım font klasörünü atacağınız dizinin adresini doğru bir şekilde yazmaktır. Örnek olarak ben font klasörünü styles klasörüne atıcam yapmam gereken kodlardaki url(' kısmından sonra gerekli dizini eklemem gereken kod /styles/font/ şeklindedir.

Örnek verirsek yukarıdaki koda göre düzenlenmiş hali
Kod:
@font-face {
    src: url('/styles/font/djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.eot');
    src: url('/styles/font/djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.eot?#iefix') format('embedded-opentype'),
         url('/styles/font/djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.woff2') format('woff2'),
         url('/styles/font/djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.woff') format('woff'),
         url('/styles/font/djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.ttf') format('truetype'),
         url('/styles/font/djb_messy_amanda_goes_bold-webfont.svg#djb_messy_amanda_goes_boldRg') format('svg');
    font-weight: normal;
    font-style: normal;

}
Dizin adresini eklediğimiz bu kodlarıda extra.css şablonuna ekliyoruz ve font klasörünü de gerekli dizine atıyoruz.

Son işlem ise font adımızın temamıza eklenmesi ve aktif edilmesi font adımız stylesheet dosyasında
tırnaklar içerisinde yazan
djb_messy_amanda_goes_boldRg
kısmıdır.

Görünüm-Stil Özellikleri: General seçeneğine tıklıyoruz seçeneklerden Body ye tıklıyoruz ve yazı tipi kısmına font adımız olan djb_messy_amanda_goes_boldRg adı yazıyoruz.

Eğer mesajlarında yeni eklediğimiz font olarak belirlenmesini isterseniz
Stil Özellikleri-Message Elements seçeneklerden Message Text seçin ve Yazı tipi kısmına fontumuzun adınız yazın.

Mete Turan

Kayıtlı Üye
Reaction score
23
Web sitesi
antidogmatik.com
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
şu anda ben logoda resim kullanmaya başladım ama tekrar yazıya geçersem bu dediklerine bakacam. saolasın.