• Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
  • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

Çözüldü Phpmyadmin'de user ve threads gibi bölümlerde UTF 8 dönüşümü hatası

MaSTeR™

Kayıtlı Üye
Reaction score
2
Arkadaşlar web sitemi vbulletinden mybb'ye taşıdım.

Karakter bozukluğu olmaması için çalıştırmam gereken sql sorgularına yapmıştım ancak sorgu sonucuna bakmadım, hata vermeyince direk ilerledim. Taşıma işlemi bittiğinde kontrol ettiğimde harflerin malesef değişimi olmamış, sorgu yaparken hata vermiş.

Örnek veriyorum user tablosu için aşağıdaki gibi bir hata veriyor.Bu sorunu nasıl aşabilirim acaba karakter kodlamasını UTF-8 e çevirmem gerekiyor.

Kod:
Kod:
UPDATE user SET username = REPLACE( username, 'ð', 'ğ' ) ;# MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).
 UPDATE user SET username = REPLACE( username, 'ý', 'ı' ) ;# MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).
 UPDATE user SET username = REPLACE( username, 'þ', 'ş' ) ;# MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).
 UPDATE user SET username = REPLACE( username, 'Ð', 'Ğ' ) ;# MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).
 UPDATE user SET username = REPLACE( username, 'Ý', 'İ' ) ;# MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).
 UPDATE user SET username = REPLACE( username, 'Þ', 'Ş' ) ;# MySQL boş bir sonuç kümesi döndürdü (yani sıfır satır).

OsmanT

Kayıtlı Üye
Reaction score
192
Web sitesi
www.islambeka.com
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Karakter eşleştirme utf8_general_ci olacak şekilde ayarla

OsmanT

Kayıtlı Üye
Reaction score
192
Web sitesi
www.islambeka.com
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Phpmyadmin den kodlama dilini Söylediğimi seç

OsmanT

Kayıtlı Üye
Reaction score
192
Web sitesi
www.islambeka.com
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Ozaman kodlama dilini Türkçe lang kısmınıda Türkçe yap

MaSTeR™

Kayıtlı Üye
Reaction score
2
Ozaman kodlama dilini Türkçe lang kısmınıda Türkçe yap

Lang kısmını malesef bulamadım. Sadece görünüş kısmında türkçeye çevirdim dili.

SQL de herhangi bir kod çalıştırmak istediğimde yine aşağıdaki resimde göreceğini üzere boş döndürdü hatası alıyorum..

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Reaction score
1,036
Web sitesi
xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.0.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Aktarım işlemini yaparken kaynak ve hedef tabloların karşılaştırmaları aynı olmalı,ayrıca bağlantıyı utf8 olarak kurulması için ayarlarda belirtmelisiniz.
Şuanda tablolarınızda kullanılan karşılaştırmayı latin5 yada utf8 biçimine getirmeniz gerekli ilerde benzer problemleri yaşamamanız açısından.
Karakterleri düzeltmek için ise veritabanını indirip notepad++ ile açın.
Değiştirme işlemini oradan yapıp kaydedin tekrar yükleyin.

MaSTeR™

Kayıtlı Üye
Reaction score
2
Aktarım işlemini yaparken kaynak ve hedef tabloların karşılaştırmaları aynı olmalı,ayrıca bağlantıyı utf8 olarak kurulması için ayarlarda belirtmelisiniz.
Şuanda tablolarınızda kullanılan karşılaştırmayı latin5 yada utf8 biçimine getirmeniz gerekli ilerde benzer problemleri yaşamamanız açısından.
Karakterleri düzeltmek için ise veritabanını indirip notepad++ ile açın.
Değiştirme işlemini oradan yapıp kaydedin tekrar yükleyin.

Tamam hocam deniyorum hemen teşekkür ederim..