• Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
  • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

Nasıl Yapılır? vBulletin'den XenForo'ya Geçiş

DieseL

BıçKıN Admin
Yönetici
Yönetim Ekibi
Katılım
9 Şub 2016
Mesajlar
645
Reaction score
833
Puanları
93
Konum
Tekirdağ
Web sitesi
www.xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
vBulletin'den XenForo'ya Geçiş Nedir , vBulletin'den XenForo'ya Neden Geçmeliyim ?
İlk önce sizlere şunu söylemek isterim ki uzun süredir vBulletin kullanıcısıyım ve 7 yıldır aktif olan vBulletin destek forumum bulunmaktadır. XenForo'yu kullanmadan önce çok negatif düşüncelerim vardı XenForo sistemine fakat sistemi kullandıkça tanıdıkça vBulletin forum sisteminin geride kaldığını bazı istekleri karşılamadığının düşüncesine sahip oldum. Bu yüzden dolayı sizlere vBulletin forum sisteminden XenForo forum sistemine geçişi anlatacağım.

vBulletin'den XenForo'ya Geçiş İşlemleri Nelerdir ?
Öncelikle vBulletin forum sistemimizin her ihtimale karşı kurulu olan tüm eklenti, tema ek güvenlik duvarı vs. gibi dosyalardan eklentilerden arındırın yani kaldırın. Bu işlemi yapın ki XenForo forum sistemine geçiş esnasında olası bir durum ile karşılaşmayalım. Ardından vBulletin forum sistemimizin FTP ve Veritabanı tam yedeğini alın.


1- vBulletin forum sisteminizde yasakladığınız veya e-mail onayını yapmayan üyeleri komple silmenizi tavsiye ederim. Çünkü kullanılmayan üyelikler olduğundan dolayı veritabanında boşuna yer kaplayacaktır.
Not: Yasakladığınız üyeleri silmezseniz eğer temizlik açısından alttaki sorguyu oluşturun.
Kod:
UPDATE usertextfield LEFT JOIN user ON user.userid = usertextfield.userid SET signature = '' WHERE user.usergroupid = 8
Sorgu kodunun sonundaki 8 sizin forumunuzdaki yasaklı kullanıcı grubunun ID'si kaç ise onu yazın. Bu sorgu sayesinde yasaklı kullanıcıların signature yani imzalarını silmiş olacağız.

2- Forum sitenizde çöp kutusunda tekrar konu gereksiz konu veya mesaj var ise silmenizi tavsiye ederim boşuna yer kaplaması yapmasınlar.

3- vBulletin kurulu olduğu phpmyadmin panelinde alttaki sorguyu çalıştırın;
Kod:
UPDATE post SET title = ''
Not: Forum siteniz büyük bir site sie bu sorgu çalıştırdığınızda sunucunuz bayağı zorlanacaktır fakat sabır ile bekleyin tamamlanmadan herhangi bir işleme başlamayın. Bu sorgu ne işe yarar diye sorarsanız mesaj başlarında RE: Konu adı diye bir yer var ya, işte orayı kaldıracaktır. Çünkü XenForo'da bu sistem gereksizdir. Bunu kesinlikle yapmalısınız zaten Seonuz için bayağı zararlı olacaktır. Hem Ttile'de var hem navbar'da var hemde böyle her mesajda olması Seo açısından kötüdür. İşte XenForo'da bu yok.

4- vBulletin sitemizde sildiğimiz bir üye ve o üyeliğe ait konu veya mesajlarda bir isim geçmiyorsa XenForo bunları aktarmaz. Yani aktarım işlemi eksik olur bunu çözmek için alttaki sorguyu vBulletin kurulu olduğu PhpMyAdmin panelinden çalıştırın;

Kod:
UPDATE `thread` SET `postusername` = 'Guest' WHERE `thread`.`postusername` =''

Not: Bu yapacağımız işlem uzun sürebilir Guest'i Misafir veya Silinmiş Üye yapabilirsiniz size kalmış. Önemli bir önerim olacak ki, o da bunların hiçbirisiyle uğraşmak istemiyorsanız şu sorguları çalıştırın;

Kod:
DELETE FROM post WHERE userid = 0;
Kod:
DELETE FROM visitormessage WHERE userid = 0;
Bu sorgular silinmiş üyelerin tüm mesajlarını forumdan kaldıracaktır. Fakat bu işlemi de yapmak istemezseniz şu sorguyu çalıştırın;
Kod:
UPDATE usertextfield LEFT JOIN user ON user.userid = usertextfield.userid SET signature = '' WHERE user.posts = 0;
Bu sorgu silinmiş üyelerin imzalarını veritabanından temizler.

5- Geri dönüşümlü olarak sildiğiniz tüm konu ve mesajları komple silin. Zaten miladı dolmuştur bunların. Boş yere taşımaya hiç gerek yok. Ben bu işlemi yapmanızı öneririm. Ama yok, "olsun sakıncası yok geçireyim onları" derseniz 5. adımı yani bu kısımı atlayın bu konuda. Fakat yok "tamam bunu da yapayım iyi olur" derseniz, şu sorguları çalıştırın;
Kod:
DELETE FROM post WHERE visible = 2 AND parentid > 0
Kod:
truncate deletionlog;
Not: Bu sorgu çalışırken sunucuya yük binecektir. Dikkatli olmalısınız.

6- Özel mesajları taşımak istemiyorsanız şu sorguları tek tek çalıştırın;

Kod:
DELETE FROM pm;
Kod:
DELETE FROM pmreceipt;
Kod:
DELETE FROM pmtext;
Kod:
UPDATE user SET pmtotal = 0, pmunread = 0;
Kod:
TRUNCATE pm;
Kod:
TRUNCATE pmtext;
Not: Özel mesajları taşımak istiyorsanız, bu adımı atlayın. Fakat ben silmenizi öneriyorum çünkü XenForo'da özel mesaj sistemi live pm gibi bir sistem olduğu için eski vBulletin özel mesajları gereksiz kalacaktır. Yani sorun yok kalmasında ama silinse daha iyi diyorum.

7- Fazla üye grupları varsa, silin. Mesela yok deneme moderatör yok yardımcı moderatör yok bilmem ne üyelikler vb. gibi fazla gruplar varsa silmenizi öneriyorum. "Hayır kalsın sakınca yok." diyorsanız bu adımı atlayın.

8- IP kayıtlarını silin. Ben silmenizi öneriyorum yeni geçişte onları da yani yüzlerce ip kaydını da taşımanın hiçbir anlamı yok bence. "Hayır kalsın sorun yok." diyorsanız bu adımı atlayın ama silmek istiyorsanız aşağıdaki sorguları çalıştırın;

vBulletin 3.x versiyon kullananlar şu sorguları çalıştırsın;
Kod:
UPDATE user SET ipaddress='';
Kod:
UPDATE post SET ipaddress='';
vBulletin 4.x versiyon kullananlar da şu sorguları çalıştırsın;
Kod:
truncate ipdata;
Kod:
UPDATE user SET ipaddress='';
Kod:
UPDATE post SET ipaddress='';
Not: Büyük bir siteniz varsa sunucunuzu biraz yavaşlatabilir.

9- Aktif olmayan kategorilerdeki eklentileri silin, yer açılsın ve yeni geçişte onlar da taşınmasın diyorsanız, şu sorguyu çalıştırın;

Kod:
DELETE FROM attachment USING attachment, post, thread WHERE attachment.postid = post.postid AND thread.threadid = post.threadid AND thread.forumid = X
Not: X olan yere kategori id numarası yazın bu sorgu vBulletin 3.x içindir. Hayır gerek yok kalsın diyorsanız bu adımı atlayın.

10- Mesaj düzenleme kayıtlarını silin. Adı üstünde "geçmiş" geçmişte kalmış olmuş bitmiş, yeni geçişte onları da boş yere taşımanın anlamı yok diyorsanız şu sorguları çalıştırın;

Kod:
truncate editlog;
Kod:
truncate postlog;
Kod:
truncate postedithistory;
11- Geçiş öncesi performansı arttırmak açısından gereksiz tabloları şu sorgularla boşaltın;
Kod:
truncate tag;
Kod:
truncate session;
Kod:
truncate adminlog;
Kod:
truncate autosave;
Kod:
truncate tagsearch;
Kod:
truncate searchcore;
Kod:
truncate tagcontent;
Kod:
truncate profilevisitor;
Kod:
truncate moderatorlog;
Kod:
truncate externalcache;
Kod:
truncate templatehistory;
Kod:
truncate passwordhistory;
Kod:
truncate searchcore_text;
Tüm sorgularımızı bitirdik ve vBulletin forum sistemimimizi bayağı bir temizledik fazlasıyla yer açıldı Sadece on bir adım ile işlemleri halletmiş olduk. Şimdi taşıma işlemine gelelim.

1- Aynı sunucu içersinde tekrardan veritabanı oluşturmanıza gerek yok vBulletin ile XenForo'nun tablo yapısı ayrı olduğu için birbirileri ile çakışma yaşanmayacaktır. XenForo'yu vBulletin kurulu veritabanınıza da kurabilirsiniz yani. Siz isterseniz farklı veritabanı oluşturarak yapabilirsiniz. XenForo tabloları xf_ olarak başladığı için çakışma sorunu yoktur. XenForo kurulumunuz bittikten sonra Admin Kontrol Panelinize girin.

Admin Kontrol Paneli > Araçlar > Dış veri yükle yazan'a tıklayın. Açılan sayfada "Yükleyici Aracı Seçiniz:" bölümünden vBulletin versiyonunu seçin.

Not: Retain imported content IDs hemen altındaki seçenek bunu işaretlemeyin, boş bırakın.

5- Aktarım arşiv tablosu belirleyin daha sonra lazım olacağı için archived_import_log olarak kalabilir.

6- Yüklemeyi yapılandır diyerek devam edin. Karşınıza çıkan sonraki bölümde vBulletin kurulu olan veritabanı bilgilerinizi girin.

7- Daha sonra açılan sayfada sizden bazı dosya yolları istenecek. Avatarlar ve eklentilerin yolu vs. Bunları girdikten onrasını zaten siz yapacaksınız. Karşınıza her şey çıkacak çünkü.


Not: Teşekkürleri likes yani beğeniye çevirmek için listede import çıkar. ama çıkmazsa, bu konu altında yazın yardım edebilirim.

Önemli Not: Sosyal gruplar, fotoğraf albümlerini de taşımanız mümkün. Fakat bu işlemler geçişten sonra yapılacağı için, lütfen veritabanında ve FTP klasörünüzdeki vBulletin ile ilgili şeyleri silmeyin. İşlemler bu kadar. Fakat sorusu olan varsa, anlamadığınız veya takıldığınız bir yer varsa hala, bu konu altında yazabilirsiniz. Unutmayın, geçiş süreci hiç de zor değil, tam aksine epey kolay işlem. Tekrar söylüyorum, yardıma ihtiyaç duyanlar yazabilir. Konu alıntı değildir, tamamen kendim yazdım. Bu yazıyı alacak üyeler (hani alınırsa) en azından kaynak link belirtirse iyi olur.


Google'da indexlenen linkleri kurtarmak:
Eski linkleri vBSEO olsun veya normal vBulletin link yapısı olsun onları da şu şekilde kurtarıyoruz buyrun;
-http://xenforo.com/community/resourc...letin-3-x.264/
-http://tools.geekpoint.net/xfseo/ deneme yapın göreceksiniz.

Eski YouTube BB Kodları kurtarmak
XenForo'ya geçiş yaptıktan sonra şu sorguları ([YOUTUBE] bb kodu için) çalıştırın;

Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[YOUTUBE]', '[media=youtube]');
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[/YOUTUBE]', '[/media]');
XenForo'ya geçiş yaptıktan sonra şu sorguları ([YT] bb kodu için) çalıştırın;
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[YT]', '[media=youtube]');
Kod:
UPDATE xf_post SET message = REPLACE(message, '[/YT]', '[/media]');
Hala dönüşümü başarısız YouTube videoları varsa, şu eklentiyi kuracaksınız;
http://xenforo.com/community/threads...-replace.6548/
Böylelikle videoları da dönüştürmüş olacaksınız.

Veri Aktarıcılar (importers)
Blog için aktarıcı: http://xenforo.com/community/resourc...ogs-free.2370/
Sosyal gruplar için aktarıcı: http://xenforo.com/community/resourc...ompatible.267/
Teşekkür eklentisini beğeniye çevirme aktarıcı: http://xenforo.com/community/threads...to-likes.5939/
Üye albümlerini aktarma: http://xenforo.com/community/threads...15#post-246430

vBSEO likes (beğeniler) için importer vB 3.8.x için:
http://xenforo.com/community/threads...mporter.17339/

vBSEO likes (beğeniler) için importer vB 4.x için:
http://xenforo.com/community/threads...mporter.53713/
 

MySimS3k®

Emektar Üye
Katılım
30 Nis 2016
Mesajlar
358
Reaction score
343
Puanları
63
Yaş
43
Konum
Adana
Web sitesi
xenforo.com.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
Emeğine sağlık kardeşim çok detaylı ve açıklayıcı bir makale olmuş eminim ki bir çok kişinin işine yarayacaktır
 

scorpioan

Kayıtlı Üye
Katılım
23 Ağu 2018
Mesajlar
1
Reaction score
1
Puanları
3
Yaş
37
Konum
ankara
yazıdaki eklentiler ve konu tarihini de göz önüne alırsak xenforo 1.x için anlatım galiba
eklentilerin xenforo için çıkmadığını görüyorum o yüzden önce xenforo 1 dönüştürüp sonra xenforo 2 ye yükseltmek gerekiyor sanırım.
 
Üst