• Merhaba Ziyaretçi,
  Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
 • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

Nasıl Yapılır? Wordpress'ten XenForo'ya Geçiş

DieseL

BıçKıN Admin
Yönetici
Yönetim Ekibi
Katılım
9 Şub 2016
Mesajlar
645
Reaction score
833
Puanları
93
Konum
Tekirdağ
Web sitesi
www.xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
WordPress'den XenForo'ya Geçiş Nedir , WordPress'den XenForo'ya Neden Geçmeliyim ?
Bazı WordPress kullanıcılarının, forum sistemlerine geçiş yapmak istediklerini ve bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayanlar için bu konuyu detaylı olarak anlatmak istiyorum. Fakat bazı arkadaşlarımız WordPress'den geçiş yaparken veri kaybı yaşama korkusu nedeniyle yapmıyorlar. Bu makale yardımı ile sorunsuz geçiş yapabilirsiniz.

WordPress'den XenForo'ya Geçiş İşlemleri Nelerdir ?
Merhabalar sizlere başlıktan da anlaşılacağı gibi WordPress Blog sisteminden forum sistemine geçişi anlatacağım. Bugüne kadar yapılan çoğu işlem ya sıkıntılı olmuştur ya da başarısız olmuştur. Tabi hiç sorun yaşamadan kayıpsız geçiş işlemlerini bitiren arkadaşlarımız vardır. Fakat Blog,Cms sisteminden forum sistemine geçiş süresinde az da olsa sorunlar da olabilir. XenForo'ya geçiş için aracılık edecek olan vBulletin forum sistemini kullanacağız. Şunu belirtmek isterim ki XenForo'da WordPress için URL yönlendirme hakkında eklenti üretilmedi. Fakat kendi çözümlerim ile bunları sizlere aktarmaya çalışacağım. İlk olarak sitenizin tam yedeğini alın FTP ve Veritabanı güvenli bir yerde bilgisayarınızda saklayın. Sitenizin yedeğinizin tam ve temiz aldığınızdan emin olun ki olası durumlara karşı kurtarabilesiniz. Karakter hatası yaşamamak için WordPress karakter setini UTF-8 Şeklinde UTF-8 Turkish olabilir , değiştirin. Karşı tabloları da o setten belirleyin.

1- Aynı sunucu'da yeni bir veritabanı oluşturalım. Aynı FTP üzerinden vBuletin4 adında klasör oluşturun. Ve vBulletin 4 sürümü kurun. Tabi vBulletin forum sistemi kurarken CMS ile birlikte kurmanız gerekiyor. vBulletin forum kurulumu için vBulletin Destek Forumu YouTube Kanalından Video'ları izleyebilirsiniz https://www.youtube.com/channel/UCsdam4A1mnr6n3yZXOPU2wQ

2- Şimdi ImpEx kurmamız gerekecek. vBulletin ImpEx nedir bunu da bilirsiniz ve kurulumunu da bilirsiniz. ImpEx klasörünü vbulletin klasörüne (ROOT) yükleyin. Ancak, ImpEx ayarlarını yapmanız gerekecek. ImpEx'in config dosyasında normal ve target pozisyonu var config dosyasına girdiğinizde zaten göreceksiniz. Normal olan Wordpress veritabanı, target ise vBulletin forumdur. Normal olana Wordpress veritabanı bilgilerini, Target olana da vBulletin forumunuzun veritabanı bilgilerinizi girip kaydedin ve çıkın.

3- Şimdi vBulletin admin paneline girerek, ImpEx bölümünü açın. Çıkan listede Wordpress CMS seçip, hedef olarak da vBulletin CMS belirtin ve devam edin.

Not: Wordpress tablo ön eki wp_ olduğu için, bu ön ekleri kaldırın yani tablo isimleri ön eksiz olsun.

4- Check / Update tables seçeneğini doğrulayın fakat sorun yaşadığınızda veya uyguladıktan sonra şu sorguları çalıştırın;

Kod:
ALTER TABLE cms_article ADD importcmscontentid INT UNSIGNED NOT NULL DEFAULT '0';
Kod:
ALTER TABLE cms_node ADD importcmsnodeid INT UNSIGNED NOT NULL DEFAULT '0';
Kod:
ALTER TABLE cms_nodeinfo ADD importid INT UNSIGNED NOT NULL DEFAULT '0';
Evet tüm sorgularımızı çalıştırdık WordPress teki üyelerimizi aktaracağız.

5- import the users yaparak Wordpress üyelerinizi vBulletin forumunuza aktarın. Aktarma bittikten sonra kesinlikle başka bir şeyi ellemeyin, herhangi bir ayarla oynamayın.

6- Üst kısımda "database cleanup" linkine tıklayın ve "delete the session" tıklayın. Bunu yaparak Wordpress geçiş sürecindeki üyeleri sorunsuzca aktarmış, tabloları analiz etmiş olacağız.

Not: Wordpress veritabanında tablo ön eklerini kaldırmıştık. Şimdi o ön ekleri yeniden ekleyelim wp_ şeklinde.

7- Aşağıdaki tabloları indirin;
Kod:
wp_posts
wp_comments
Bu tabloları indirdikten sonra, vBulletin veritabanınıza yükleyin.

8- Şimdi konuları ve yorumları manuel olarak aktaracağız. Eğer çok büyük bir Wordpress siteniz varsa, sunucu biraz zorlanabilir. Sabırla bekleyiniz. Bitiminde göreceksiniz. Şimdi aşağıdaki sorguyu, vBulletin veritabanınızda çalıştırın;

Kod:
INSERT INTO thread (threadid, title, forumid, open, postuserid, dateline, visible)
  SELECT ID, post_title, 2, 1, (SELECT userid FROM user WHERE importuserid = wp_posts.post_author AND wp_posts.post_author > 0), UNIX_TIMESTAMP(post_date), 1
  FROM wp_posts
  WHERE post_type = 'post';

INSERT INTO post (postid, threadid, username, userid, dateline, pagetext, visible)
  SELECT comment_ID, comment_post_ID, comment_author, (SELECT userid FROM user WHERE importuserid = wp_comments.user_id AND wp_comments.user_id > 0), UNIX_TIMESTAMP(comment_date), comment_content, 1
  FROM wp_comments;

INSERT INTO post (threadid, username, userid, dateline, pagetext, visible)
  SELECT ID, '', (SELECT userid FROM user WHERE importuserid = wp_posts.post_author AND wp_posts.post_author > 0), UNIX_TIMESTAMP(post_date), post_content, 1
  FROM wp_posts
  WHERE post_type = 'post';
Evet, Wordpress'teki tüm konuları ve yorumları da aktarmış olduk. Şimdi vBulletin admin panele girerek sayaçları tek tek güncelleyin.

9- Wordpress'ten aktarılan üyeler, vBulletin'de "Imported Users" şeklinde bir gruba aktarılırlar. Bu üyelerin hepsini Registered Users yani kayıtlı üyeler grubuna taşıyın. Imported Admin hesabını da, 1 numaraları ID'li olan admin hesabı ile birleştirin ve tüm sayaçları yeniden güncelleyin.

Evet, şimdi Wordpress sitemizi vBulletin foruma komple taşımış olduk. Eğer karakter sorunu yaşadıysanız bu başlık altında yazarsanız düzeltebiliriz. Peki şimdi ne yapacağız? Tabii ki XenForo'ya geçeceğiz. Peki vBulletin'den XenForo'ya nasıl geçilir? http://www.xenforo.web.tr/konular/vbulletinden-xenforoya-geçiş.1261/ tüm işlemleri uygulayıp XenForo'ya geçiş yapabilirsiniz.

Evet işlemlerimiz (konunun devamı olan konu dışında), buraya kadardır. Sorusu olan varsa cevaplayabilirim. Şimdi normal açıklamalara gelelim.

Suâl; Wordpress'ten XenForo'ya neden direkt olarak geçiş yok?

Cevap: Aslında var fakat sadece üyeleri aktarma olarak var şu an için. Ama ileride daha fazlasının icra edileceğini düşünüyorum.

Suâl: XenForo'ya geçtik diyelim. Peki Google'a kayıt olan linkler ne olacak? Onlar için neden url redirect yapılmadı?

Cevap: Neden url redirect yapılmadığı konusunda bilgim yok. Bu yüzden bir şey diyemem fakat Google'a kayıt edilmiş olan tüm linkleri olmasa da %90'ının kurtarabiliyoruz. Bu durum biraz karmaşık ve sizin Wordpress'te belirlediğiniz link yapısına göre değişeceği için, birebir konuşursak ve yahut bu konuya yazarsanız daha iyi izah edebilirim konuyu.

Suâl: Wordpress'ten, XenForo'ya geçtikten sonra hit durumu nedir? + ve - olarak getirisi nedir?

Cevap: Herhangi bir hit kaybınız olmayacaktır sanmam bunu. Bir tane site geçirdim ve sorun yaşanmadı şu ana kadar. Hit kaybı da olmadı. Wordpress çok güzel bir yazılım ve Google dostu bir yazılımdır fakat XenForo'nun da ondan aşağı kalır bir yanı yoktur. Yani kalite olarak bir kaybınız olmayacak. Hatta kazançlı çıkacaksınız şayet artık Wordpress istemiyorsanız tabii ki. Bu konudaki amaç aynı zamanda da Wordpress'ten sıkılan veya artık foruma yönelmek isteyen siteciler içindir.

Evet anlatım buraya kadardır fakat geçmek isteyenler bu konuya bakarak geçişi sağlayabilirler. Takıldığınız konuda bu konu altında sorabilirsiniz.
 

kappadox

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ara 2016
Mesajlar
46
Reaction score
6
Puanları
8
Yaş
40
Web sitesi
www.antiksirlar.com
PHP Versiyonu
PHP v5.4.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Tam tersi nasıl yapılır yani formu wordpress e taşımak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz
 

ramooo19

Kayıtlı Üye
Katılım
20 Kas 2016
Mesajlar
19
Reaction score
0
Puanları
1
Yaş
36
Konum
Bursa
Web sitesi
www.gsmgezgini.com
PHP Versiyonu
PHP v7.1.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
smf 2.1 rc 2 den xenforo geçiş için gerekli eklentiyi bulamadım onu nerden bulacağız ??
 
Üst