Duyuru XenForo Eklenti Paylaşımı Sonlandırılmıştır!

DieseL

BıçKıN Admin
Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
www.xenforo.web.tr
XenForo Ltd. tarafından alınan karar ile xenforo.com harici kurallar geriği add-ons paylaşımlarına izin vermemektedir xenforo.web.tr olarak eklenti paylaşımını durdumuş bulunmaktayız eklenti desteği,forum desteği ve kurulum desteklerimiz devam etmektedir.

Saygılarımla...

About Add-on Shares

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
xenforo.web.tr
Belirtmekte fayda var, alınan karar yeni değildir.
Eklenti geliştiricileri ve xenforo şirketi yazılımlarinin başka platformlarda degistirilebilecegi gerekçesiyle alınan hatalardan sorumlu olmayacaklarini ve marka değerinin buna bağlı olarak zarar görmesini istemiyor.

Eklentinin desteğinin yalnızca geliştiricisi ve xenforo yazilimi tarafından verilmesi gerektiğini uygun görüyorlar.

Bununla beraber coğu zaman xenforo.com da yayınlanan eklentiler güncelleme aldığında kullanıcıların bunun takibini buradan yapmasi pek mümkün değildir.

Lisanslı xenforo kullanıcıları ana siteden eklentilerini indirmelidirler.

Bundan sonrası için sitemizde daha önce olduğu gibi kendi eklentilerimizi, makalelerimizi yayınlamaya ve destek vermeye devam edeceğiz.

bebekforum

Kayıtlı Üye
Web sitesi
www.bebekforum.net.tr
Arkadaşlar olayı çok iyi biliyorum. Siz Xenforo destekçileri çok haklısınız. Ancak biz kullanıcılar ne yapacağız?

Eklentilerden vazgeçtik. Dil dosyaları ve diğer yardım destekleriniz olacaksa sıkıntı yok.. Xenforotr kapandı xfdestek kapandı. Bari bura kapanmasın...

DieseL

BıçKıN Admin
Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
www.xenforo.web.tr
Arkadaşlar olayı çok iyi biliyorum. Siz Xenforo destekçileri çok haklısınız. Ancak biz kullanıcılar ne yapacağız?

Eklentilerden vazgeçtik. Dil dosyaları ve diğer yardım destekleriniz olacaksa sıkıntı yok.. Xenforotr kapandı xfdestek kapandı. Bari bura kapanmasın...
Eklentiler xenforo.com tarafından indirmeye devam edeceksiniz. Eklenti türkçe desteği,forum desteklerimiz olacaktır.
Biz de onların eline koz vermemek için bugüne kadar paylaşmış olduğumuz eklenti paylaşımları kaldırdık.

Emre

it's over
Kayıtlı Üye
Web sitesi
xfdestek.com
Tekrar aktif edilecek. İlgin için teşekkür ederim @bebekforum ,
Biz de onların eline koz vermemek için bugüne kadar paylaşmış olduğumuz eklenti paylaşımları kaldırdık.
En iyisini yapmışsınız Anıl. Ben de bu konuda dün @apocalypse , Selim'e mesaj göndermiştim fakat geri dönüş yapmadığı için aramadım.

Bunun yanı sıra benimde eklemek istediğim şeyler olacak. Gerçi ne yazsam, ne kadar yazsam boş. Söz konusu böyle gereksiz ve tatsız bir ihlal ortaya çıkınca insan ister istemez artık soğuyor. Ben bunu xenForo global üzerinden izinsiz, indirilen ve içerisinde 3-5 değişiklik yaparak "Ben yaptım!","Bizim eklentimiz" gibi paylaşım yapan sitelere bağlıyorum. Bu yüzden xFDestek.com üzerinde izin aldığım halde (Orjinal konuyu belirttiğim halde) bana bile artık kırgın oldukları için izin vermemeye başladılar.

Global sitede About Add-on Shares adlı konu başlığında bir tanesi kalkıp bana "Eklentilerimizi kaldır, Temalarımızı kaldır, onu kaldır, bunu kaldır" diye bir tane mesaj atmadı. Konu başlığına dikkat ederseniz hep birilerine "tüm eklentimi kaldır!" "tüm temalarımı kaldır" diye birilerinden istendi. Ben de bu sebepten dolayı xFDestek.com 'u otomatik olarak kapattım. (Bu tekrar açmayacağım anlamına gelmiyor)

Eklentiyi kaldır dedikleri kişiler tarafından beni de şikayet etmiş(ler). Resources eklentisi bende lisanslıydı fakat başka bir arkadaşım aracılığı ile kullanıyordum. Sırf sadece bir tane eklentiyi kullandım diye şuan Global sitede forum sayfasında paylaşılan eklentileri ve/ya herhangi bir dokümanı göremiyor, indiremiyorum.

2018-01-12_13-44-43.png

Ben bu resources eklentisini zaten geliştirici Mike 'ye özel olarak konuştum. Kendisi gayet samimi bir şekilde "Hemen / Kısa sürede almanızı rica ederim" gibi uyarıda bulundu. Ben bu yüzden bu şekilde kullanmaya devam ettim.

İyi yazının kısası;
Ben bu işin peşini bırakmayacağım. xenForo desteğini xenForo.web.tr 'den vermeye devam edeceğim.

xFDestek.com için; Olursa eklenti paylaşmadan sadece doküman bilgi platformu üzerinden paylaşımlar yaparak işin planını değiştirmeyi düşünüyorum. Ücretsiz / Ücretli olarak xenForo destek hizmeti vermeye devam edeceğim.

Tüm xenForo kullanıcılarına iyi forumlar diliyorum.

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
xenforo.web.tr
Mesaj gönderdiğini biliyorum @Emre grip oldugum için konuşamıyorum Şu sıralar.
Olayi Yilmaz abiyle konustuk. Lisanslarınin kısıtlanması konusunda ciddi olarak bı hata yapıldığını düşünüyorum. Bu noktalarda haklarını aramaları sorgulamaları son derecede doğrudur.
Muhtemelen sende bununla alakalı konusacaktin.
Konuyu xenforo sitesinden takip ediyorum mümkün olduğunca ama arkadaşlarlar haksız oldugumuz noktalar var.
Xenforo yazılımı kendi haklarını korumak için çeşitli önlemleri zamaninda almis.Hukuki yönden her türlü yaptırıma da sahipler.
Burada ücretsiz eklentilerin nasıl koruma altına alindigi konusunu açıklamak gerekir.
Yazılım geliştiricileri, urunlerini telif hakkiyla koruyabilirler. Ücretli veya ücretsiz farketmez bu.
İlerde bı marka değeri kazandığınızda inanın bunu çok daha ciddiye alacak sekilde çalışmalar yapmanız gerekir.
Ülkemizde ve Amerika'da uygulanan yazılım koruması arasında da bı uçurum olduğunu söylemem gerekir. Çünkü büyük yazılım devlerinin Amerika'da olmasından dolayı yasalar onlara çok fazla imkan tanımaktadır.
Bu konuda diğer destek sitesi sahibi arkadaşlarımız kendi fikirlerini xenforo.com da beyan ettiler burada şirketle yada geliştiricilerle tartışmaya girme hakkımız yok. Kuralları kabul etmeyi bilmeliyiz.
Benzer şekilde bu konuda oldukça eksik kalmaktayiz, eğer ortaya bı ürün çıkardıysaniz onların yaptığı gibi fikri sınai mülkiyet haklarınizi kullanin.

Mümkün olduğunca oraya ait olabileceğini düşündüğümüz eklentileri kaldırdık kaldırmaya devam ediyoruz.
Bir diğer değişiklikte ileryen gunlerde domain adresinin değiştirilmesi üzerine olacak.
Xenforo kelimesinin sitenin adında gecemeyecegini belirtiyor.

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
xenforo.web.tr
Alan adında kullanamazsınız diyor açıkça , bunun yanında kendi çıkaracağın herhangi bir ürün eklenti tema xenforo nun adını da kullanamaz. Kendi ismini kullanarak yayınlarsin ancak.

SelcukCUKUR

Kayıtlı Üye
Onlar istiyor diye kimse domaini kullanma hakkınızı engelleyemez. Bu tarz durumlarda uluslararası geçerli marka tescil belgeri varmı yok mu bu konu araştırılmalı eğer varsa zaten yasal bildirgeler üzerinden yaparlar yoksa size özel mesaj yolu ile iletip yoksa üyeliğinizin erişimini keserim gibi bir tehtidde bulunuyor ise kendilerini avrupa insan hakları mahkemesine savcılık üzerinden bir avukata danışarak dava açabilir ve kazanırsınız büyük ihtimal üyeliğinize erişimi lisansınızı sonlandırmak gibi bir hakları yok geri iade etseler dahi paranızı böyle bir hakları yok siz istemedikçe.

Ek olarak : eğer marka tescilleri var ise bile şöyle bir durum söz konusu bu adamlar ne kadar marka sahibi olsa da o domainlerin sahibi değillerdir siz xenforo.web.tr veya xenforo.com.tr olarak marka tescili yaparsanız o domainlerin hak sahibi siz olursunuz her hangi bir söz söyleme hakkına sahip değillerdir. Fakat sizden önce yapan birisi var ise bu isimlere domain olarak onlar hak sahipleridir domainin. Bunuda yaptıklarını hiç sanmıyorum.

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
xenforo.web.tr
Onlar istiyor diye kimse domaini kullanma hakkınızı engelleyemez. Bu tarz durumlarda uluslararası geçerli marka tescil belgeri varmı yok mu bu konu araştırılmalı eğer varsa zaten yasal bildirgeler üzerinden yaparlar yoksa size özel mesaj yolu ile iletip yoksa üyeliğinizin erişimini keserim gibi bir tehtidde bulunuyor ise kendilerini avrupa insan hakları mahkemesine savcılık üzerinden bir avukata danışarak dava açabilir ve kazanırsınız büyük ihtimal üyeliğinize erişimi lisansınızı sonlandırmak gibi bir hakları yok geri iade etseler dahi paranızı böyle bir hakları yok siz istemedikçe.

Ek olarak : eğer marka tescilleri var ise bile şöyle bir durum söz konusu bu adamlar ne kadar marka sahibi olsa da o domainlerin sahibi değillerdir siz xenforo.web.tr veya xenforo.com.tr olarak marka tescili yaparsanız o domainlerin hak sahibi siz olursunuz her hangi bir söz söyleme hakkına sahip değillerdir. Fakat sizden önce yapan birisi var ise bu isimlere domain olarak onlar hak sahipleridir domainin. Bunuda yaptıklarını hiç sanmıyorum.
Buradaki durum şundan farklı,domain adını kullanırken aynı zamanda onların yazılımı kullanılıyor. Yani bu yazılımı kullanmadan devam edecek olsak herhangi bir yaptırım söz konusu olamaz. Dilediğin gibi kullanırsın.

Türkiyedeki marka tescili ise, genellikle tr uzantılı domainlerde geçerli. XenForo adında bir şirket kurulduğunda bu markaya ait başvuruda bulunarak com.tr uzantılı domain alınabilir. Ancak bu şirket uluslararası marka adı olmamak koşuluyla alınır.

SelcukCUKUR

Kayıtlı Üye
@apocalypse tamam fakat bu dediklerimiz yapılabilcek şeyler bu xenforo denilen firma yalnızca yazılım firması okadar. ve siz sırf destek verip eklenti geliştiriyorsunuz diye istediği yola başvurabilir sizin hizmet lisansınızı sonlandırır veya bunu bu şekilde kullanamazsınız diye yaptırım uygularsa dediğim gibi yasal suç duyurusunda bulunduğunuz taktirde emdiği sütü getirirler çünkü herşey hak hukuk bakımından düşünülmeli. Öyle bir şey yok yani benim sunduğum hizmete sen site açıp destek verirsen yazılımımı kullanmana ızın vermıyorum gibi.

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Web sitesi
xenforo.web.tr
Yani bu yoruma açık bir konu değil, çünkü önceki mesajımda belirttiğim gibi,
  • XenForo yazılımı kullanılıyor,
  • Forum altında bunun ibaresi var,
  • Sözleşmede açıkça yazılmış
Yazılım firması demekle geçmeyin, oracle google apple gibi firmalarda yazılım firması. Çıkarlarınız ters düşerse bir şekilde yada herhangi bir tecavüz durumunda başınıza gelmeyen kalmaz, sonra mahkemeye gittiğinizde neyi savunacaksınız?
Bu durumun örnekleri var bildiğimden ve başımıza geldiğinden yazıyorum. Hafife alınacak konu değil.
Ve unutmadan ticari marka sahipleri daima davayı kazanır.

mrcgllr

Kayıtlı Üye
Web sitesi
sporarkadasi.com
Tekrar aktif edilecek. İlgin için teşekkür ederim @bebekforum ,

En iyisini yapmışsınız Anıl. Ben de bu konuda dün @apocalypse , Selim'e mesaj göndermiştim fakat geri dönüş yapmadığı için aramadım.

Bunun yanı sıra benimde eklemek istediğim şeyler olacak. Gerçi ne yazsam, ne kadar yazsam boş. Söz konusu böyle gereksiz ve tatsız bir ihlal ortaya çıkınca insan ister istemez artık soğuyor. Ben bunu xenForo global üzerinden izinsiz, indirilen ve içerisinde 3-5 değişiklik yaparak "Ben yaptım!","Bizim eklentimiz" gibi paylaşım yapan sitelere bağlıyorum. Bu yüzden xFDestek.com üzerinde izin aldığım halde (Orjinal konuyu belirttiğim halde) bana bile artık kırgın oldukları için izin vermemeye başladılar.

Global sitede About Add-on Shares adlı konu başlığında bir tanesi kalkıp bana "Eklentilerimizi kaldır, Temalarımızı kaldır, onu kaldır, bunu kaldır" diye bir tane mesaj atmadı. Konu başlığına dikkat ederseniz hep birilerine "tüm eklentimi kaldır!" "tüm temalarımı kaldır" diye birilerinden istendi. Ben de bu sebepten dolayı xFDestek.com 'u otomatik olarak kapattım. (Bu tekrar açmayacağım anlamına gelmiyor)

Eklentiyi kaldır dedikleri kişiler tarafından beni de şikayet etmiş(ler). Resources eklentisi bende lisanslıydı fakat başka bir arkadaşım aracılığı ile kullanıyordum. Sırf sadece bir tane eklentiyi kullandım diye şuan Global sitede forum sayfasında paylaşılan eklentileri ve/ya herhangi bir dokümanı göremiyor, indiremiyorum.

Ekli dosyayı görüntüle 1915

Ben bu resources eklentisini zaten geliştirici Mike 'ye özel olarak konuştum. Kendisi gayet samimi bir şekilde "Hemen / Kısa sürede almanızı rica ederim" gibi uyarıda bulundu. Ben bu yüzden bu şekilde kullanmaya devam ettim.

İyi yazının kısası;
Ben bu işin peşini bırakmayacağım. xenForo desteğini xenForo.web.tr 'den vermeye devam edeceğim.

xFDestek.com için; Olursa eklenti paylaşmadan sadece kas geliştirme doküman bilgi platformu üzerinden paylaşımlar yaparak işin planını değiştirmeyi düşünüyorum. Ücretsiz / Ücretli olarak xenForo destek hizmeti vermeye devam edeceğim.

Tüm xenForo kullanıcılarına iyi forumlar diliyorum.
Sağolun hocam :)