xenForo Güncellemesi – Nasıl Yapılır?

Emre

it's over
Kayıtlı Üye
Mesajlar
736
Beğeniler
265
Web sitesi
xfdestek.com
#1
xenForo nedir? Hemen kısaca açıklamak gerekirse; XenForo, PHP programlama dilinde yazılan sosyal bir forum script yazılımıdır. Altyapı olarak Zend Framework kütüphanesi kullanılmıştır. Performans için optimize edilmiş zend kütüphanesi, css & javascript & ajax teknolojilerini kullanır ve seo dostudur.

Bu yazılım dünyaca ünlü vBulletin forum yazılımın başlıca geliştiricilerinden Kier Darby ve Mike Sullivan tarafından üretilmiştir. XenForo’nun ilk deneme sürümü Ekim 2010’da yayınlanmıştır. Yaklaşık 5 aylık bir geliştirme sürecinden sonra 8 Mart 2011 tarihinde ilk stabilize çalışan sürümünü piyasa çıkarmıştır. XenForo forum yazılımı içerisinde SEO özelliklerini barındırmaktadır. XenForo forum yazılımı her geçen gün çeşitli topluluk forumlarından ve internet günlüklerinden gelen geri bildirimlere göre geliştirilmeye devam etmektedir.

XenForo $140 usd lisans ücreti ile birçok forum scriptlerine göre uygun bir forum yazılımdır. XenForo’yu diğer forum yazılımlarından ayıran en büyük özelliği ise arama motoru optimizasyonu seo eklentisinin lisans içinde ücretsiz sunulmasıdır.

Türkçe dil desteğide olan XenForo için kullanıcı arayüzünün %99’unu, yönetici kısmının %80’ini kapsayan bir çeviri mevcuttur.

vBulletin’in en büyük rakibi ve alternatifi olan xenForo’ya vBulletin 4.0 ya da 3.8 serisinden herhangi bir kayıp olmadan geçiş kolaylıkla yapılabilir. Bunun için XenForo ile birlikte gelen migration (veri göçü) özelliğinin kullanılması yeterli, aynı zamanda vBSeo arama motoru eklentisini kullananlar da indexlenen linklerini kaybetmeden 301 yönlendirme yöntemi ile gerçekleştirebilmektedir

xenForo nasıl güncellenir?
xenForo güncellemek için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

  1. xenForo sitesinde bulunan güncel sürüm dosyalarını indirin.
  2. İndirdiğiniz dosyaları zip’ten çıkartın.
  3. Zip’ten çıkarttığınız dosyalarınızı olduğu gibi forum kurulu olan dizinine gönderin. İpucu: Bunun için Cute FTP ve/ya Filezilla kullanabilirsiniz. (Size sorulan “üzerine yazılsın mı?” sorusuna “Tümüne evet” diyerek yüklemesini gerçekleştirin.)
  4. Dosyaların tamamını üzerine yazdırdıktan sonra yapmanız gereken şey forum kurulu olan dizininin /install bölümünü çalıştırmanız olacak. Çalıştırın.
  5. Karşınıza gelen ekranda kullanıcı bilgilerinizi girin ve ardından “Log in” düğmesine tıklayın.
  6. Karşınıza gelen bir sonraki adımda ise sadece “Begin Upgrade” düğmesine tıklayın.
  7. İşlem aşağıdaki ekran gibi ilerleyecek. (İnterneti kesmeyin, Windows Penceresini kapatmayın ve/ya bilgisayarınızı kapatmayın aksi halde hata alabilirsiniz!)
  8. İşlem bittiğinde “Enter Your Control Panel” düğmesini göreceksiniz. Tıklayın ve Yönetim kontrol panelinize gidin.
Tebrikler artık xenForo yazılımını başarılı bir şekilde güncellediniz.

Eğer güncelleme içerisinde ve/ya güncellerken hata alırsanız yorum eşliğinde sorabilirsiniz. Kısa sürede dönüş yapacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, hoşça kalın.
 

Creative

Kayıtlı Üye
Mesajlar
8
Beğeniler
1
#3
Merhaba @Emre bahsi geçen güncelleme konunuz da resimli anlatımlarınız güncel değil.
Güncelleme sırasında program vb. bir eklenti kullanmıyoruz değil mi?