• Merhaba Ziyaretçi,
    Sitemizden yararlanmak için buradan kayıt olunuz.
  • Değerli üyelerimiz, Bildiğiniz üzere uzunca bir süredir eklenti desteği ile kişisel sebeplerden ötürü ilgilenemiyorum. Üyelerimizi mağdur etmemek açısından burada sergilenen eklentilerimizi Xenforo.gen.tr üzerinde satışa sunma kararı aldık. Mevcut eklentilere ait kritik problem ve geliştirmeler ile ilgili belirli aralıklarla Xenforo.gen.tr üzerinden destek verilecektir.

Çözüldü Xenforo hızlandırma

Robinho

Kayıtlı Üye
Reaction score
9
PHP Versiyonu
PHP v5.5.x
XenForo Versiyonu
XF 1.2.x
Mrb ;

Bu xenforoyu nasıl optimize ederiz hızlandırma amaçlı sql tablolarına müdehale etsek olur mu ?

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Reaction score
1,031
Web sitesi
xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.0.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Hızlandırmak için bir sürü etken var,başlıca yapabileceklerinizi yazayım;
Ping süresini kısa tutmak için Türkiyeden host alın,
Memcached,apc,xcache gibi önbellek sistemleri kullanın,
Php 7 kullanarak scriptlerin çalışmasını hızlandırabilirsiniz.
Apache yerine Nginx kullanarak statik dosyaları daha hızlı işleyebilirsiniz,
Statik dosyaları önbelleklemek için sona erme süresi tanımlayın,apache ve nginx için ayrı kodlar var,
Gzip etkinleştirin,
Css dosyalarınızı xenforonun ayarını kullanarak küçültün,
Defer js eklentisini kullanarak sayfanın oluşturulmasını yavaşlatan scriptleri </body> tagının altına alabilirsiniz.
Sidebar_share_page içeriğini boşaltın,sosyal paylaşım sitelerinin scriptleri geç yükleniyor ülkemizde,
Bd cache tarzı eklentiler css dosyalarını önbellekleyebilmekte,bunları kullanabilirsiniz,
Mysql tablolarını temizlemek size pek fazla performans artışı sağlamaz,çünkü sorgular belirli bir limit ile çalıştığı için süreleri lineerdir.
Ama forumunuz büyükse innodb veritabanı motoruna geçerek hızlanma kaydedebilirsiniz.
https://xenforo.web.tr/kaynaklar/xenforo-tablolarini-myisam-dan-innodb-ye-guncelleyin.115/
adresinde bunu anlattık.

Bu ve bunun gibi başka adımlarda var,size aklıma gelenleri yazdım.

apocalypse

Yönetici
Yönetim Ekibi
Reaction score
1,031
Web sitesi
xenforo.web.tr
PHP Versiyonu
PHP v7.0.x
XenForo Versiyonu
XF 1.5.x
Siteniz neydi bu arada?
Siz yavaşlığın nedenini mysql e bağlamayın,eğer çok büyük boyutlu verilerle uğraşmıyorsanız yada mysql sunucunuz sizin için yeterli limit ve cpu ayrılmamışsa.
İki db motorunun değişmesi sizin için net bi hızlanma vermez,zira ikisini değiştirmek araba lastiğini değiştirmek gibi değildir.
Kısaca MyIsam veri okumada hızlıdır,Innodb db ye yazmada.Zaten her tabloyu dönüştürmüyoruz,konuda 6 tane tablo myisamda bırakılıyor,bunun nedeni xf_session tablosu sürekli okunan bir tablo olduğundan dolayı.

Yukarda verdiğim adımları uygularsanız siteniz wmaraci kadar hızlanır.